Za co utrácíme peníze?

Taky toužíte po vzájemné spolupráci, komunitním životě a idilické představě soužití na venkově? Já celkem ano, ale narážím stále na to same, nedostatek času (u mě i u ostatních). A čím to je? Samozřejmě že jde o prachy.

Abychom si mohli povídat o ekonomice života na vesnici, rozhodl jsem se vytasit se s naším rodinným rozpočtem.

Upozorňuji, že jezdíme Fabií ročník 2006, základní potraviny nakupujeme v kauflandu, hadry nosíme do rozpadnutí, v hospodě jíme 1-2krát za měsíc, děcka dědí všechno od známých a nemáme chytré telefony ani mobilní internet. Vidíte v rozpočtu někde dovolenou?

V rozpočtu chybí ale taky jiná zásadní věc: náklady na pořízení obydlí. To je dost individuální záležitost. Někdo bydlí v maringotce, někdo v domě po rodičích, někdo splácí hypotéku, někdo bydlí v nájmu. My jsme nakonec zatím skončili v celkem netradiční variantě pronájmu. Rozpočet na náš dům 86m2 (svépomocí, bez nákladů na projekt, pozemek, maringotku, sítě, zahradu…) je cca 2,4 mil. To znamená přibližně 15 000 Kč/měs hypotéka+pojistka na 20 let.

Předpokládám tedy, že život na vesnici ve vlastním bydlení výjde takovou skromnou rodinku přibližně na 40 000 Kč/měsíčně.

Jen tak pro zamyšlení: Abych vydělal 40 000 Kč čístého, základ daně je 68 300 Kč (2 děti). Když vezmu cca 20% náklady tak moje firma musí utržit 1 mil ročně. Kdybych chtěl vyfakturovat 1 200 hodin za rok, tak hodinovka bude 820 Kč. Co na vesnici můžete dělat za 820 Kč/h?

Takových 40 litrů měsíčně je dost peněz. Tady na Vsetínsku to vydělávají oba na plný úvazek. To už potom s dětmi nezbývá moc prostoru pro setkávání, workshopy, komunitní projekty, … . A v tom si myslím, že tkví zásadní brzda komunitního vesnického soužití jako ze Sedmé generace nebo Pravého domácího. Co myslíte? Jak to dělat jinak?

Jedna myšlenka na “Za co utrácíme peníze?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..